programista php

PROGRAMISTA PHP - CENNIK

słowo wstępu

 **) Dzisiaj (2015-09-15) zadzwonił do mnie potencjalny klient - troszkę zmartwiony tym, że przy względnie prostej stronie trafił po mojej wycenie do kategorii: "bardziej wymagające" w poniższym cenniku. Uświadomił mi tym, że cennika, który napisałem w 2009 roku od tamtego czasu nie aktualizowałem ;)
Skoro tyle czasu miał się dobrze, to już go tak zostawię - pamiętaj jednak, że na wszystko poniżej należy spojrzeć z odpowiedniej perspektywy. Kiedyś pewne rzeczy wymagały sporo dłubania (np czcionki w nagłówkach tej strony są zrobione metodą, którą tylko najstarsi górale pamiętają, a teraz wkleja się 1 linijkę z google fonts), za to kiedyś nie było smartfonów, a teraz trzeba się do nich dostosować... cena zawsze zależy od projektu i pewnie dlatego cennik tyle lat nie powodował żadnych zgrzytów pomimo odbiegania od rzeczywistych cen.  Da się zrobić stronę za 500 PLN, pod warunkiem, że cały czas programisty poświęcony na jej realizację zmieści się 1 dniu - rzadka sytuacja - w praktyce cały ten czas można przeżreć na wyborze tła.
Po pewnym czasie pracy mogę swierdzić - stawka jaka powinna docierać do człowieka, który coś ogarnia w tym temacie, to obecnie ok 60 PLN/h (zależnie od lokalizacji, umiejętności itd.), jeżeli w tym czasie uda się zrobić co się zaplanowało, to świetnie, bo wcale nie łatwo o czas takiego człowieka, jeżeli więcej to cudownie, a jeżeli znacznie mniej to albo klient musi przepłacać, albo programista zarabiać za mało, czyli trzeba przestać jak najszybciej :)
ps. należy docenić, że niektóre linki z poniższego opisu w ogóle jeszcze działają :)

-- 

Oczywiście ciężko napisać cennik projektów, które zwykle są robione na zamówienie i dostosowane do potrzeb klienta, ale można to zrobić przynajmniej w przybliżeniu i  posługując się wcześniej wykonanymi przykładami.

typowe strony www 500-1000zł

firmowe, prywatne, produktowe, wizytówkowe...

Słowa "typowe" użyłem, żeby nie pisać "proste", które za bardzo kojarzą się z jakimiś prymitywnymi rozwiązaniami. Mam tutaj na myśli strony firmowe wypozażone w CMS, z którym każdy użytkownik komputera powinien sobie poradzić. Strony mogą zawierać takie moduły jak:

 • strony z tekstem, zdjęciami itp.,
 • galerię zdjęć (z kategoriami i jakimś skryptem do prezentacji tych zdjęć) zarządzaną z CMS,
 • produkty z podziałem na kategorie, zdjęciem i opisem,
 • formularz kontaktowy,
 • moduł newslettera z opcją korespondencji seryjnej w panelu i  przygotowanym szablonem HTML do wysyłanych wiadomości,
 • kilka wersji językowych,

Nie muszą mieć oczywiście wszystkich tych funkcjonalności, a od ich ilości i zaawansowania będzie zależało to, bliżej której z granic tego przedziału się znajdą. Ich niższa cena wynika głównie z tego, że do tworzenia wykorzystuje się sporo napisanych wcześniej modułów, które wystarczy dostosować.

Przykładami w tej kategorii mogą być takie projekty, jak: stabilhaus.pl, glowiczki.pl, humansport.pl, szafranka.pl, dobrakarma.com, www.finish-a.com.pl, www.katowice.eu/jibjam/, konsulting.jjaprogress.com, technik-partner.pl, www.stoltimber.pl, ustron.luteranie.pl.

 

wykorzystujące gotowe systemy 500-1000zł

blogi, sklepy - wordpress, sote, prestashop...

Projekty, w których wykorzystujemy jakiś gotowiec - system e-commerce, czy mechanizm bloga. Praca ma wtedy nieco inny charakter (mniej wymierny), ponieważ oprócz samej instalacji systemu często trzeba trochę poszperać, żeby znaleźć odpowiednie moduły, które będzie można zastosować i przystosować. Należy też oskórkować projekt, czyli wdrożyć do niego grafikę (i nie mam tutaj na myśli zmiany obrazka w nagłówku, tylko kompletną zmianę wyglądu).

Do tej kategorii mozna by zaliczyć: biurotravels.com, filuteria.pl, coachservice.pl, narciarskiestacje.pl,atostravel.com.pl, exiff.com, www.matiworld.pl

 

bardziej wymagające strony www 1000-2000zł

serwisy, portale, większe strony i sklepy...

To projekty, które mogą być typowe z zewnątrz, albo wykorzystywać gotowy system, ale trzeba się na nich jakoś dodatkowo napracować - możliwe powody:

 • problemy ilościowe - jeżeli serwis ma mieć nie 20, a 200 podstron to pewnie bedzie więcej problemów z jego budową - skomplikowana nawigacja, przyda się wyszukiwarka, jak wyszukiwarka, moze kilka menu, bardziej złożony układ podstron,
 • potrzeba integracji z innym systemem - połączenie z inną bazą danych, import, eksport,
 • konta użytkowników - zawsze jeśli udostępnimy jakieś funkcje użytkownikom (komentowanie, dodawanie ogłoszeń, wstawianie zdjęć itp.) pojawia się dodatkowa praca...

Do tej kategorii można zaliczyć: shop.bagastyle.com, kocierz.pl

 

projekty na zamówienie >0zł

Portale lub systemy zarządzane przez www pisane na zamówienie. Zwykle są to rozwiązania wymagające dłuższej pracy i współpracy. Z uwagi na czas realizacji konieczne jest rozliczanie okresowe, lub po zakończeniu kolejnych etapów (nie rzadziej niż co miesiąc). Orientacyjnie zaangażowanie mnie do tego rodzaju projektu bedzie kosztowało 30-40zł/roboczogodzinę. Charakterystyczne dla takich projektów jest również to, że jeśli tylko dobrze się rozwijają to praca nad nimi się nigdy nie kończy dlatego najważniejsza jest dobra współpraca.

Przykłady takich projektów to: internetowy moduł systemu SART WEB i portal społecznościowy abnormals.org.

 

audyt i optymalizacja stron www

Jeśli Twoja strona www mimo poniesionych kosztów i włożonej w nią pracy nie przynosi właściwych efektów, warto, żeby oceniła ją osoba z zewnątrz. Często można wiele poprawić, wykonując proste i niedrogie modyfikacje, takie jak:

 • wprowadzenie zróżnicowanych meta tagów,
 • przyjazne linkowanie,
 • oczyszczenie nadmiarowego kodu i  poprawa jego semantyki,
 • uproszczenie nawigacji,
 • dodanie prostych modułów.

Według zasady 20/80 - 20% pracy przynosi aż 80% efektów!

Dlatego często warto zapytać specjalistę jakie zmiany sugeruje i wykonać te, które dadzą najlepsze efekty, do czego zachęcam. Trudno tutaj podawać ceny, bo zawsze będą zależne od specyfiki danej strony, natomiast samo zadanie pytania i prośba o wycenę nic nie kosztuje :)

 

Ceny w cenniku dotyczą przybliżonych kosztów oprogramowania i instalacji systemu (w tym ciecia grafiki). Nie zawierają kosztów stworzenia grafiki, hostingu, jakichś nadmiernych prac koncepcyjnych itp. Są to kwoty jakie wykonawca powinien otrzymać do ręki, więc w zależności od formy współpracy należy doliczyć odpowiednie podatki i inne cuda ;)

Jeżeli uważasz, że rzeczy o których tutaj piszę można zrobić znacznie taniej, to zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą tych tańszych "konkurentów".